Vodní dýmky Praha -
Novinky a zajímavosti
|
Pátek, 29 Duben 2011 08:10, Napsal cs.wikipedie.org
|
Tabák (Nicotiana) je rod rostlin z čeledi lilkovité. Pochází z Ameriky. Tabák je ale také pojmenování pro známý produkt z listů rostliny. V listech je obsažen alkaloid nikotin, kvůli kterému se tabák užívá ve formě cigaret, doutníků a různých dýmek. Do Evropy se tabák dostal z Ameriky díky Walterovi Raleighovi v době vlády Alžběty I.
Obsah
- 1 Pěstování
- 2 Průmyslové využití tabáku
- 3 Vybrané druhy rodu tabák (Nicotiana)
- 4 Fotografie
- 5 Reference
- 6 Externí odkazy
Pěstování
V současné době se tabák pěstuje nejen v oblasti původu, ale celkem v 117 zemích světa, kde je 33 milionů pěstitelů, v podstatě po celém světě, v pásmu 45° s.š. a 30° j.š. na ploše přibližně 5,14 milionů hektarů. Tabáková pole najdeme i v sousedním Německu, Slovensku a Polsku. V Česku se tabák také pěstoval, ale pouze do roku 1994.
V minulosti byla největším producentem tabáku Severní Amerika - zejména USA. V současné době jsou velkými pěstiteli Čína, Indie, Brazílie, ale i africké země, jako je Zimbabwe, Malawi, Kamerun. Z početné řady druhů tabáků se pro pěstování hodí k výrobním účelům jen dva druhy, a to tabák virginský (Nicotiana tabaccum) a tabák selský (Nicotiana rustica).
Průmyslové využití tabáku
Z hlediska hospodářského hodnotíme tabák jako důležitou surovinu pro průmyslové zpracování. Tabák poskytuje průmyslu nejen listy, ale i semena a stvoly. Tabákové listy jsou především surovinou pro tabákový průmysl, ale jsou zároveň důležitou surovinou pro chemický průmysl. Z listů se vyrábí nikotin, anabasin, kyselina jablečná, kyselina citrónová a chlorofyl. Tyto výrobky se mohou vyrábět z různých tabákových odpadů nebo z celých listů speciálně pěstovaných odrůd, jako je:
- Nicotiana rustica - alkaloid nikotin, kyselina jablečná a citrónová
- Nicotiana glauca - alkaloid anabasin
- Nicotiana glutinosa - alkaloid nornikotin
- Nicotiana longiflora - alkaloid nornikotin
Tabákové květy jsou důležitou surovinou pro získání vonných látek pro kosmetický průmysl. Jedná se především o odrůdy Nicotiana affinis a Nicotiana sandereae. Tabákové semeno se lisuje a vylisovaný olej je výchozí surovinou laků a fermeží, ale po úpravě se dají i konzumovat. Zbytky semen po lisování jsou dobrým krmivem pro zemědělská zvířata. Stvol je surovinou pro výrobu celulosy nebo může sloužit jako topivo.
Vybrané druhy rodu tabák (Nicotiana)
- Nicotiana acuminata
- Nicotiana africana
- Nicotiana alata
- Nicotiana attenuata
- Nicotiana benthamiana
- Nicotiana bigelovii
- Nicotiana clevelandii
- Nicotiana debneyi
- Nicotiana × digluta
- Nicotiana excelsior
- Nicotiana exigua
- Nicotiana forgetiana
- Nicotiana glauca
- Nicotiana glutinosa
- Nicotiana kawakamii
- Nicotiana knightiana
- Nicotiana langsdorffii
- Nicotiana longiflora
- Nicotiana obtusifolia
- Nicotiana otophora
- Nicotiana paniculata
- Nicotiana persica
- Nicotiana plumbagifolia
- Nicotiana quadrivalvis
- Nicotiana repanda
- Nicotiana rustica
- Nicotiana × sanderae
- Nicotiana stocktonii
- Nicotiana suaveolens
- Nicotiana sylvestris
- Nicotiana tabacum
- Nicotiana tomentosa
- Nicotiana tomentosiformis
|
Tabáky do vodních dýmek jsou často ochuceny tak výrazně že cítíte chuť čerstvého ovoce.
Tabák určený do vodních dýmek je složen z více esencí (30% tabák a 70% ovocná melasa). Převážná část tabáků určených pro vodní dýmky je nakládána do medu.
Je pravda, že existují i tabáky, které nejsou čistě přírodní a jejich chuť je upravována chemicky, takto upravovaný tabák dosahuje větších chuťových kvalit při kouření.
Rozdělení tabáků podle síly aroma:
Tabáky do vodních dýmek lze rovněž dělit dle síly tabákového aroma, což je dosti důležité, pokud používáte klasickou papírovou hadici, kterou nelze vyplachovat vodou.
Silně aromatické tabáky - Káva, Kapučíno, Lékořice, Růže
Aromatické tabáky - Karamel, Víno, Jasmín, Citrón, Mandarinka, Ovocný mix, Pomeranč, Broskev, Kokos, Bonbón, Pistácie
Jemné tabáky - Jablko, Meruňka, Jahoda, Banán, Višeň, Meloun, Coca-cola, Máta, Vanilka
Původně se tabák ke kouření ve vodní dýmce nepoužíval. Namísto něho se ve vodní dýmce kouřil hašiš a marihuana.
Až s objevením Ameriky a příchodem tabáku do Evropy, se začal používat tabák i ve vodní dýmce. Ale stále to byl jen suchý tabák. Až v Turecku do něho nějaký koumák přidal med a později klasickou melasu.
A tak nám vznikl tabáček do vodní dýmky. Tento tabák ovšem nebyl nijak ochucený, byl to tzv. čistý tabák - žádný ochucený tabák zatím neexistoval.
Milovníci vodní dýmky, pokud chtěli vodní dýmku nějak ochutit, přidávali přímo do vody různé etherické oleje a kousky ovoce. Ochucený tabák se začal vyrábět až s rozšířením vodní dýmky do Evropy na začátku 20. stolet |
Vodní dýmky Praha -
Vodní dýmky
|
Pondělí, 30 Listopad 2009 23:09, Napsal Administrator
|
Čínské luxusní vodní dýmky MYA.
Nové moderní hadice vodních dýmek Mya jsou vyrobeny z barevné kůže zakončené dřevěnou koncovkou. Proto lze tyto kvalitní šlauchy vypláchnout vodou.
Tělo vodní dýmky Mya je obvykle z nerezavějící oceli, aby se zabránilo korozi. Kvalitní váza je dodávána v různých stylech, tvarů, barev a velikostí.
Váza vodní dýmky Mya je vyrobena z nejjemnějšího skla, má obvykle velmi složité konstrukce a vypadá velice dobře. Dle výrobce se vázy vyrábí z kvalitního křišťálu.
Vázy jsou ručně leptané zlatem nebo platinou. Vodní dýmka Mya díky svému vypracovanému vzhledu je také výborným doplňkem domácnosti.
Vodní dýmky Mya díky svému pečlivému a kvalitnímu zpracování, mužeme s čistým svědomím řadit mezi kvalitní luxusní vodní dýmky.
Vodní dýmky MYA
|
|
Vodní dýmky Praha -
Novinky a zajímavosti
|
Vodní dýmka, slangově vodárna, vodnice, šíša (v zemích západní Afriky taktéž nargila) pochází původně z Indie, později se rozšířila do Arábie a je oblíbená zvláště na Středním východě, v Asii a v severní Africe.
Oblíbená je rovněž v Evropě a Severní Americe. Toto zařízení používané ke kouření, funguje na principu filtrace a ochlazování kouře přes vodní filtr. Jako kuřivo se ve vodní dýmce používá tabák smíšený s melasou a oleji, který je vlhký a mazlavý a při hoření silně dýmá.
Tabák se dodává v mnoha příchutích. K zapalování tabáku slouží doutnající uhlík vyjmutý z ohniště nebo rychlozápalné dřevěné uhlí, které se používá také při pálení vonných bylin, dřev či kadidla.
Doba kouření dýmky je přímo odvislá od doby, po kterou uhlík hoří; u rychlozápalného kolem 45 minut, u uhelných briket kolem 90 minut a u kokosových i 120 minut.
Speciální vodní dýmka určená ke kouření marihuany, která se od té tabákové výrazně liší, se nazývá bong. Velikost vodní dýmky se může pohybovat od 15 cm (nefunkční exempláře zejména pro turisty) až po 2 metry (varianta pro více kuřáků). Běžná velikost je zhruba 70 cm.
Existují i varianty, kdy z jedné dýmky vede až 6 šlauchů, což umožňuje kouřit až 6-ti lidem najednou. Vodní dýmky bývají často velmi zdobné a díky tomu i cenově značně rozdílné. I nejlevnější exempláře mívají alespoň zdobný šlauch.
Ty nejdražší mají jemné tepání těla, tácku a kleštiček a složitě malovanou a tvarovanou karafu.
zdroj: cs.wikipedie.org |
|