Internetový obchod : Vodní dýmky tabáky.cz (místo kde si jistě vyberete vaši oblíbenou vodní dýmku), Aladin-Shop.cz

Štítky

Škodlivost vodní dýmky

Vodní dýmky Praha - Novinky a zajímavosti
Napsal uživatel cs.wikipedie.org | 29.04.11 |

 

Často diskutovaná je škodlivost vodní dýmky v porovnání s cigaretami, v tomto ohledu se o objasnění situace postaral výzkumný tým z Americké University v Bejrůtu (American University of Beirut/AUB) a University Svatého Josefa (St. Joseph University in Beirut/USJ. výzkumy ukázaly, že kouř z vodní dýmky obsahuje velké množství chemických látek, které můžeme nalézt ve škodlivém cigaretovém kouři.

Výsledky popírají že by vodní dýmka byla zdravotně nezávadná.

Průzkum AUB, který byl zveřejněn v roce 2003 v lednovém vydání FOOD AND CHEMICAL TOXICOLOGY: dehet, nikotin a těžké kovy obsažené v kouři vodní dýmky, vycházejícím z výzkumného kouřícího zařízení (k výzkumu byl použit obvyklý melasový tabák). Měření byla provedena za účelem popsání průměrné škodlivosti kouření vodní dýmky v závislosti na: množství a délce tahů a na časových intervalech mezi jednotlivými tahy.

 

LátkaDýmkaCigaretaSkupina
Nikotin [mg] 2,25 0,1 - 2,5 -
Dehet [mg] 242 1 - 35 -
Benzopyren [ng] 52 20 - 45 2a
Arsen [ng] 165 40 - 120 1
Berylium [ng] 65 300 1
Nikl [ng] 990 <600 2b
Kobalt [ng] 70 0,13 - 0,2 2b
Chrom [ng] 1340 4 - 70 1
Olovo [ng] 6870 34 - 85 2b
Rtuť [ng] nezjištěna 32 - 95 3

 

Skupiny: 1 – látka je pro lidský organismus karcinogenní 2a – látka je pravděpodobně pro lidský organismus karcinogenní 2b – látka by mohla být pro lidský organismus karcinogenní 3 – látka není řaditelná mezi karcinogeny

Studie škodlivosti vodních dýmek

Výsledky ukázaly, že nahromaděný kouř ze 100 tahů obsahuje nikotin, dehet a karcinogenní těžké kovy v alarmujících hodnotách, v mnoha případech několikrát přesahujících hodnoty obsažené v cigaretách. Spolu s oxidem uhelnatým, který nebyl v průzkumu měřen, jsou dehet a nikotin považovány za hlavní příčiny kuřáckých onemocnění (rakovina jazyka, plic, močového měchýře, onemocnění srdce…).

Přesto, že se dehet v kouři vodní dýmky vyskytuje v alarmujících hodnotách ve srovnání s cigaretovým kouřem, autor studie Dr. Alan Shihadeh, asistující profesor na AUB-ústředí mechanického inženýrství, výsledky výzkumu upřesňuje: V kouři získaném ze 100 tahů z vodní dýmky se sice vyskytuje více dehtu než ve 20 cigaretách, ale cigaretový dehet má jiné složení. To je způsobeno rozdílnou teplotou spalování tabáku. Při kouření vodní dýmky dosahuje teplota přibližně 450 °C (v oblasti hliníkové folie), zatímco u cigaret bylo naměřeno až 900 °C.

Dá se tedy předpokládat, že větší část kouřových kondenzátů (v případě dýmek) vzniká prostou destilací, nikoliv pyrolýzou (tepelným rozkladem) a spalováním. Výzkumy tabákových kondenzátů vzniklých tepelným rozkladem ukazují, že tvorba nádorů a četnost vzniku mutagenů stoupá zároveň s teplotou pyrolýzy.

Ve studii USJ, Dr. Chawky Harfouch a Dr. Negib Greahchan měřili hodnotu nikotinu a polycyklických uhlovodíků obsažených v kouři vodní dýmky při užití melasového tabáku. Stejně jako ve studii AUB, z průzkumu vyplynulo, že voda část nikotinu zachytí, ale nezachytí rakovinotvorné benzo(a)pyreny, klíčové složky dehtu a silné karcinogeny.

Dr. Harfouch vycházel z jiných výzkumů a studií, které poukazují na stejnou hladinu nikotinu v krvi kuřáka vodní dýmky a cigaret. Dr. Harfouch zjistil, že kuřák vodní dýmky však musí vykouřit více tabáku než kuřák cigaret, aby dosáhl stejných hodnot nikotinu v krvi. Tím je vystaven vyššímu množství škodlivých látek. Přesto, že studie USJ a AUB používaly rozdílné způsoby kouření, dosáhly stejného výsledku: Voda částečně zachytí nikotin v kouři, ale na karcinogenní složky dehtu má jen velmi malý vliv.

Dr. Samer Jabbour kardiolog, praktický lékař a ředitel „Protikuřáckého programu“ (Quit smoking program) na AUB poznamenává: „Důsledky malého množství nikotinu ve vodní dýmce jsou sice neznámé, ale není vyloučeno, že opakované užívání může vést k závislosti.“ V každém případě opakované užívání vodní dýmky může zvýšit riziko rakoviny.

zdroj: cs.wikipedie.org

 

Nejnovější články - novinky

Vloženo 27 Duben 2015, 15.12
bong-a-jeho-popis-a-pouzitiBong, v úzu se též hojně užívá i ekvivalent bongo, je speciální druh dýmky určený ke kouření především marihuany. Kouření přes bong se liší od obyčejného jointu nebo dýmky tím, že...
Vloženo 19 Leden 2012, 00.00
vazy-vodni-dymky-sheecoolNovinka SheeCool je zcela revoluční typ vázy pro vodní dýmky. SheeCool je zmrazitelná váza, která při kouření vodní dýmky zajišťuje dokonalé zjemnění a zchlazení kouře a to až po neuvěřitelně dlouhou dobu 3...
Vloženo 11 Listopad 2011, 16.31
navod-priprava-vodni-dymkyCo všechno budeme k přípravě vodní dýmky potřebovat Samotnou vodní dýmku, její součástí by mělo být : váza, tělo, šlauch, korunka, těsnění ke korunce, ke šlauchu a k váze, kleštičky, sítko, štětka. (U některých malých - mini dýmek není součástí kleštičky, sítko ani štětka). Dále budeme potřebovat...
Vloženo 08 Listopad 2011, 10.01
vaza-vodni-dymky-karafaVáza (sklo, karafa) - Vázy pro vodní dýmky se vyrábějí z velké většiny ze skla, ale je možné vidět také vázy z plastu, keramiky nebo porcelánu. Vázy se vyrábějí se v nepřeberném...

Zajímavé odkazy

Nabízíme vodní dýmky značek Aladin, TopMark, Pumpkin, Mya, King Hookah, Shisha a Mitsuba. V naší nabídce naleznete unikátní vodní dýmky z keramiky.

Samozřejmostí je možnost výběru z široké řady vždy čerstvých tabáků do vodní dýmky, kvalitních uhlíků a příslušenství k vodním dýmkám za ceny které Vás velmi potěší. Logo vodní dýmky.

Galerie minerálních kamínků pro vodní dýmky, které jsou oblíbenou a velmi vyhledávanou alternativou tabákům. Mezi další zajímavé galerie patří : Galerie vodních dýmek Aladin Revolution, Aladin Evolution a Aladin Origins.

| Levné vodní dýmky | Luxusní vodní dýmky | Tabák do vodní dýmky | Uhlíky do vodní dýmky | Vodní dýmky Praha |

vodni-dymky-praha-logo

Naši nepřebernou nabídku vodních dýmek, tabáků do vodní dýmky, uhlíků a příslušenství si můžete koupit také v našem kamenném obchodě, který jsme pro vás otevřeli abychom vyhověli co největšímu množství lidí.